Geeks With Blogs
Jakub Malinowski's blog The blog about ASP.NET

Jestem programistą .Net. I jestem programistą wygodnym. Lubię poświęcać czas na szukanie narzędzi, które w przyszłości pozwolą mi oszczędzić czas. No i najważniejszym pytaniem jest oczywiście – czy to jest opłacalne? Czy więcej czasu zaoszczędzę używając tych narzędzi/projektów/przydatnych kodów źródłowych, niż stracę na ich wyszukiwanie? Do tego trzeba też doliczyć obciążenie spowodowane przystosowaniem do nowych technologii i poświęcenie jednego projektu na pastwę losu (bo zawsze może się nie udać wykorzystanie jakiejś technologii).

Z tego typu projektów bardzo spodobało mi się .Net Ria Services. Jest to wspaniałe narzędzie rozwijane przez Microsoft, a służy do tworzenia warstwy biznesowej i proxy do Linq2Sql/Entity Framework dla Silverlight/Wpf/itd. Przystosowanie do tych narzędzi zajmuje naprawdę niewiele czasu, a ich użycie jest bardzo proste. Wielką serię na ich temat stworzył na swoim blogu Brad Abrams (6 sierpnia pojawiła się 20. część!). Wada: wciąż CTP, a RTM jeśli się nie mylę, dopiero w .Net 4.0.

A w tej serii chciałbym się skupić na tym, co tworzy społeczność. Bo często widziałem na Codeplex ciekawe projekty, ale były one niepopularne, miały słabe statystyki, i chyba czekały na to, że ktoś je zauważy, rosły sobie powoli w cieniach takich gigantów Codeplex jak: DotNetNuke, Ajax Control Toolkit, czy (w życiu z tego nie korzystałem, ale jak widać wielu .netowców gra w WoWa) Rawr. Mówiłem wtedy do siebie: “Mhm, wygląda ciekawie. Na pewno użyję tego w następnym projekcie.”, ale niestety z braku czasu najczęściej o nich zapominałem, a kolejne projekty wykonywałem cały czas tak samo. Przyszedł jednak taki czas, że należy się tym problemem zająć i zacząć magazynować tego typu aplikacje dla siebie (i jak mam nadzieję, również dla innych), a właściwie to bardziej je katalogować.

Aby taki katalog był użyteczny, planuję stworzyć dla niego osobną kategorię w blogu, ewentualnie dodatkowo może to będą również zagnieżdżone kategorie dla różnych typów projektów – ASP.NET (MVC), Wpf, Silverlight, itd. Niestety wiąże się z tym brak możliwości wyszukiwania potrzebnych aplikacji, tak jak na Codeplex, ale niestety taki już los amatorskiego katalogu – plus jest taki, że można być miło zaskoczonym, iż istnieje taki projekt, który może nam niesamowicie pomóc. ;] Każda aplikacja będzie przetestowana, opisana i oceniona – w sposób praktyczny , będziesz więc wiedzieć, czy warto użyć już teraz, ile czasu potrzeba na przyuczenie się do jej użycia oraz oczywiście pokazany będzie poglądowy fragment kodu – użycia takich bibliotek, bądź kod źródłowy samych bibliotek.

Podstawą mojego działania jest powiedzenie, że nie warto odkrywać koła – po co więc pisać kod, który został przez kogoś już napisany (oby to tylko się obróciło przeciwko mnie, jeśli jest już ktoś, kto opisuje wyszukane na Codeplex aplikacje, to daj mi znać ;). Zapraszam więc do czytania serii – RSS bloga jest perfekcyjnie ukryty w skinie, który sobie wybrałem. Jednak możesz być jedną z tych nielicznych osób, którym uda się go odnaleźć na samym dole prawej kolumny.

PS. Jeśli chciałbyś, żebym w swoim katalogu zamieścił jakąś aplikację, którą udało Ci się znaleźć, to pisz do mnie przez kontakt na blogu. Tak samo, jeśli nie wiesz, co to jest za projekt, a nie masz czasu go przetestować – postaram się dla Ciebie znaleźć trochę czasu – i to zrobić (na razie tyko projekty ASP.NET, MVC oraz Silverlight).

Posted on Friday, August 7, 2009 10:16 AM Katalog Codeplex | Back to top


Comments on this post: W dżungli Codeplex – użyteczne projekty (0)

Comments are closed.
Comments have been closed on this topic.
Copyright © jakubmal | Powered by: GeeksWithBlogs.net