Geeks With Blogs
Jakub Malinowski's blog The blog about ASP.NET

Translation of original post by Scott Guthrie: / Tłumaczenie oryginalnego posta napisanego przez Scott’a Guthrie: http://weblogs.asp.net/scottgu/archive/2009/06/02/microsoft-web-platform-installer.aspx

 

Jedną z najciekawszych aplikacji wychodzących w tym roku jest mały menadżer pobierania – Microsoft Web Platform Installer – ułatwia on instalowanie i konfigurowanie serwera i różnych aplikacji bądź modułów używanych przy rozwijaniu witryny. Jest to darmowe narzędzie, które możesz pobrać ze strony www.microsoft.com/web (a tutaj bezpośredni link do instalatora – wybierz wersję 2.0). Obsługiwane systemy to: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows Server 2003 i Windows Server 2008.

Web Platform Installer daje możliwość szybkiej instalacji i dopasowania programów/bibliotek, których możesz potrzebować do rozwoju bądź publikacji aplikacji okienkowych lub webowych na serwerze Windows’owym. Narzędzie to potrafi automatycznie sprawdzić aktualną konfigurację systemu, pozwala łatwo zaznaczyć elementy które mają być pobrane, a następnie automatycznie je instaluje, gdy klikniesz przycisk “Install” (dzięki temu nie musisz zajmować się każdym z tych elementów ręcznie).

Na przykład możesz kliknąć sekcję “Web Server”, aby wybrać, które moduły IIS chcesz mieć zainstalowane. Wśród nich znajdziesz moduły zawarte w systemie operacyjnym, jak i dodatkowe moduły dostępne do pobrania. Poniżej zaznaczyłem do instalacji dwa dodatkowe moduły - “Aplication Request Routing” i “URL Rewrite”:

Moduł “URL Rewrite” jest darmowy i dostarcza go Microsoft. Ułatwia on użycie dowolnych URL’i w witrynie i optymalizację ich pod kątem SEO. Możesz wymusić zasady SEO (zgodność URL’i, słowa kluczowe, itp.) i dostosowanie URL’i witryny tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom (w narzędziach do zarządzania znajdziesz nawet pomoc związaną z tworzeniem wyrażeń regularnych):

Moduł Application Request Routing również jest darmowy i dostarczany przez Microsoft, umożliwia on zbalansowanie obciążenia serwerów w przypadku użycia wielu maszyn (ułatwia skalowanie, przesunięcie serwerów za firewall DMZ i dołączania oraz odłączanie serwerów z farmy bez zakłóceń).

Oprócz tych dwóch modułów możesz zainstalować jeszcze wiele innych w tym takie, które są odpowiedzialne za WebDAV, Secure FTP, automatyczny deployment, zdalne zarządzanie bazę danych poprzez IIS, media streaming, itd. Możesz też zainstalować dodatki takie jak: ASP.NET MVC, .NET 3.5 SP1, Sql Express i powiązane z nim narzędzia administracyjne, Visual Web Developer 2008 i wiele więcej.

Windows Web Application Gallery

Web Platform Installer integruje się również z dostępną online galerią aplikacji webowych: www.microsoft.com/web/gallery

Umożliwia ona szybkie zainstalowanie istniejących aplikacji na serwerze. Galeria zawiera różne popularne, opensource’owe aplikacje .NET’owe (jak DotNetNuke, ScrewTurn Wiki i Umbraco), ale też aplikacje PHP-owe (np. WordPress, Drupal). Możesz łatwo je zainstalować i przeglądać używając Web Platform Installer (w zakładce “Web Applications”):

Oprócz pobrania aplikacji Web Platform Installer utworzy nowy katalog wirtualny i skonfiguruje aplikację, może również stworzyć bazę danych dla aplikacji.

Podsumowanie

Jeśli jeszcze nie pobrałeś Web Platform Installer, to mogę spokojnie Ci polecić przetestowanie go. Myślę, że zauważysz jak prosty stanie się proces instalowania wymaganego oprogramowania, komponentów IIS, czy też gotowych aplikacji webowych. W planach mamy również dodawanie kolejnych funkcjonalności.

Możesz pobrać i zacząć używać Web Platform Installer 2.0 Beta już dziś. Wersja finalna ukaże się już za kilka miesięcy – w lecie.

Scott

Posted on Friday, June 12, 2009 7:11 AM ScottGu's blog translations | Back to top


Comments on this post: Microsoft Web Platform Installer – ScottGU’s Blog – Tłumaczenie

Comments are closed.
Comments have been closed on this topic.
Copyright © jakubmal | Powered by: GeeksWithBlogs.net